کار دانشجویی در ترکیه

مهم ترین قوانین و شرایط کار دانشجویی در ترکیه

کار دانشجویی در ترکیه و یا همان کار در حین تحصیل از جمله مهم ترین سوالاتی است که برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه اهمیت بسیاری دارد. بنابراین با توجه به هزینه زندگی در ترکیه و شهریه دانشگاه های این کشورف یافتن کار برای اانشجو اهمیت بسیاری دارد. اما این کار کردن چه قوانین و شرایطی دارد؟

شرایط کار برای دانشجویان خارجی در ترکیه

اگر شما از جمله دانشجویانی هستید که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را در مقاطع کارشناسی و یا کاردانی دارید لازم است بدانید در حین تحصیل خود در دانشگاه های ترکیه، نمی توانید بلافاصله مجوز کار دانشجویی در ترکیه را کسب نمایید، حتی اگر کار مورد نظر را نیز یافته باشید. در این شرایط شما باید

  • یکسال از تحصیل خود را در دانشگاه مربوطه بگذارنید.
  • ویزای تحصیلی ترکیه شما دارای اعتبار باشد.
  • شما مشغول به تحصیل باشید و از ادامه تحصیل منصرف نشده باشید.

در این صورت می توانید به صورت پاره وقت در برخی مراکز خصوصی مشغول به کار شوید. اما این قانون برای دانشجویان خارجی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری متفاوت بوده و بر اساس زمان اقامت آن ها در کشور ترکیه مجوزهای لازم صادر می شود و می تواندن به صورت کاملاً قانونی در مراکز مختلف پژوهشی و… کار پیدا کرده و کسب درآمد کنند.

شرایط کار دانشجویی در ترکیه

 

چگونه در ترکیه کار دانشجویی پیدا کنیم؟

پیدا کردن کار دانشجویی در ترکیه معمولاً مستلزم تسلط بر زبان ترکی است. هر چند که دانشجویان خارجی مسلط به زبان انگلیسی نیز می توانند موقعیت های خوبی را برای یافتن کار حین تحصیل به دست آورند. در این میان کار پاره وقت در دانشگاه و یا کالج های خصوصی که در آن مشغول به تحصیل هستند اولین گزینه برای یافتن کار دانشجویی در ترکیه است و با توجه به بخش های مختلفی که این مراکز دارند پیدا کردن یک کار پاره وقت دانشجویی بسیار آسان است.

یافتن کار در ترکیه برای دانشجویان از طریق وبسایت های کاریابی ترکیه، روزنامه ها و مجله های این کشور نیز امکانپذیر می باشد. بنابراین می توانید با پیگیری آگهی های درج شده در این روزنامه ها در موسسه های تبلیغاتی، مراکز خدمات IT و همچنین مراکز خصوصی بسیاری مشغول به کار شوید.

کار دانشجویی در ادارات دولتی ترکیه

در زمینه یافتن کار دانشجویی در ترکیه لازم است بدانید، دانشجویان خارجی اجازه کار در ادارات دولتی و حتی خصوصی ترکیه را ندارند، چه به صورت پاره وقت و چه تمام وقت و تنها بخشی که می توانند به صورت دولتی در آن مشغول باشند همان دانشگاه و محل تحصیل آن ها خواهد بود.

فرصت های شغلی در بازار کار ترکیه

اما علاوه بر کار در مراکز تحقیقاتی، پژوهشی، بخش های مختلف دانشگاه ها و کالج ها، معمولا دانشجویان خارجی در ترکیه می توانند برای کار پاره وقت به عنوان

  • نیروی کار در هتل ها، رستوران ها و کافی شاپ ها
  • فروشنده در مغازه ها و فروشگاه های مختلف
  • نیروی خدماتی در بخش های مختلف
  • انجام امور مختلف از جمله فریلنسرینگ به صورت دورکاری
  • تدریس خصوصی

و حتی اگر به زبان ترکی و انگلیسی مسلط هستید می توانید به عنوان تور لیدر نیز در این کشور مشغول به کار در حین تحصیلتان شوید. ضمن اینکه دانشجویان ارشد و دکتری می توانند در پروژه های پژوهشی شرکت کرده و کسب درآمد کنند، همچنین با تدریس به دوره های پایین تر نیز امکان کر دانشجویی برای این گروه از دانشجویان وجود دارد.

نحوه کار دانشجویی در ترکیه

 

نحوه درخواست کار حین تحصیل در ترکیه

برای دریافت مجوز کار دانشجویی در ترکیه باید به صورت اینترنتی و از طریق وبسایت WWW.turkiye.gov.tr  اقدام نمایید. در هنگام ثبت درخواست مدارک مورد نیاز را ارسال نموده و این مدارک طی یکماه توسط وزارت کشور ترکیه و همچنین پلیس مهاجرت این کشور مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت تایید، مجوز رسمی کار برای شما ایمیل خواهد شد. لازم است بدانید در صورت انجام کار دانشجویی به صورت غیر قانونی، پاسپورت فرد خاطی توقیف شده و از کشور خارج می شود.

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

دسته بندی مقالات

دسته‌ها

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *