پزشکی در ترکیه

پزشکی در ترکیه

داوطلبین ایرانی زیادی علاقه مند تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی و پیشرفته ترکیه هستند. این دانشگاه‌ها با بهره گیری از اساتید مجرب اروپایی، آمریکایی و همکاری علمی با دانشگاه‌های برتر جهان توانسته آن رتبه خوبی در رنکینگ جهانی به دست بیاورند.

سال 2001 بود که دانشگاه‌های ترکیه اقدام به تطبیق سیستم آموزشی خود با دانشگاه‌های برتر آمریکا و اروپا کردند. معمولاً طول مدت تحصیل پزشکی در ترکیه شش سال است. در این مدت دانشجویان در سه سال اول تحصیلی مشغول به آموزش، کارهای بالینی و تحقیق هستند و در دو سال بعد هم کارهای تشخیص بیماری و راه‌های درمان آن. آزمایش‌ها مختلف می‌پردازند.

در یک سال باقی مانده از شش سال دانشجویان برای گذراندن دوره کارآموزی خود به بیمارستان‌های علوم پزشکی می‌روند و در آنجا دوره‌های عملی و تجربی خود را پشت سر می‌گذرانند.

پخش ویدئو

شرط اول تحصیل پزشکی در ترکیه

ترکیه یکی از مقاصد مهم گردشگری در دنیا و آسیا است و سالیانه گردشگرانی زیادی از کشورهای اروپایی و آسیایی به این کشور می‌آیند. جدا از بحث گردشگری افراد زیادی هم از کشورهای مختلف دنیا برای ادامه درمان خود به این کشور سفر می‌کنند. با توجه به این موضوع شغل پزشکی در این کشور همیشه درآمد خود را دارد.

برای تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی نیاز به مدارک خاصی دارید اما در وهله اول شما باید نمره قبولی را در آزمون YOS و یا SAT بگیرید.

مزایای تحصیل در ترکیه چیست ؟

استانداردهای آموزشی بالا

مدارک معتبر بین‌المللی

فرصت تحصیلی مقرون به صرفه

مهمان‌نوازی و روابط دوستانه

بهترین دانشگاه‌های ترکیه در رشته‌های پزشکی

  1. دانشگاه آنکارا (Ankara University): این دانشگاه برتر دولتی توانسته رتبه 5 دانشگاه‌های ترکیه رو از آن خود کند و رشته‌های داروسازی، پزشکی و دندان پزشکی در آن تدریس می‌شود و دارای اساتیدی مجرب است.
  2. دانشگاه آتاتورک (Ataturk University): این دانشگاه دولتی در سال 1975 در شهر ارزروم ترکیه تأسیس شده و در بین دانشگاه‌های ترکیه دارای رتبه 14 است. در این مرکز آموزشی رشته‌های مختلفی وجود دارد که بهترین رشته‌های آن رشته دندان پزشکی، داروسازی و پزشکی می‌باشد و زبان تحصیلی آن به دو زبان انگلیسی و ترکی است.
  3. دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University): این دانشگاه دولتی برترین دانشگاه پزشکی در ترکیه می‌باشد که در سال 1967 در شهر آنکارا ساخته شده است. طبق رتبه های جهانی SCLmagoir،QS در سال 2010 این دانشگاه رتبه های 122 رو از آن خود کند.
  4. دانشگاه کوچ (KOC): این دانشگاه با دانشگاه‌های پزشکی دیگر ترکیه اندکی فرق دارد از این لحاظ که بیشتر دروس تدریس شده در این دانشگاه به زبان ترکی می‌باشد و یکی از دانشگاه‌های کران و خصوصی استانبول می‌باشد که در سال 1993 ساخته شده است. این مرکز علمی رتبه 16 دانشگاه‌های ترکیه را دارد و دوره پزشکی آن 6 ساله می‌باشد.

 

جایگاه درآمدی و شغلی پزشکان در ترکیه

نیمی از پزشکان در ترکیه متخصص و یا جراح هستند و نیم دیگر آن‌ها پزشکان عمومی می‌باشند. در دانشگاه‌های پزشکی ترکیه برای هر رشته، گرایش و زیر گروهی تعیین شده است.

پزشکی از محبوب‌ترین رشته‌ها در بین دانشجویان می‌باشد. بدین خاطر که پزشکی فرصت‌های شغلی خوبی در این کشور دارد، فارغ‌التحصیلان پزشکی در این کشور بلافاصله در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی مشغول به کار می‌شوند و حتی می‌توانند در مطب شخصی خود کار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *