بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه

کشور ترکیه برای جذب دانشجویان بین‌المللی سیاست‌های مختلفی دارد که یکی از این سیاست‌ها بورسیه تحصیلی هست که باعث می‌شود سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی از دانشگاه‌های داروسازی، پزشکی، دندان‌پزشکی و سایر رشته‌ها پذیرش می‌گیرند.

زمان ثبت‌نام بورسیه تحصیلی ترکیه

دانشجویان مقطع لیسانس برای گرفتن بورسیه تحصیلی باید از اواسط ماه آوریل تا اواسط ماه می اقدام به ثبت‌نام کنند و دانشجویان فوق‌لیسانس و دکترا هم باید اواخر ماه فوریه تا اواخر ماه مارس مراحل ثبت‌نام را انجام دهند. اگر به مراحل ثبت‌نام برای بورسیه آشنا نیستید با کارشناسان ما تماس گرفته تا شمارا راهنمایی کنند.

دانشجویان ایرانی برای چه مقطعی می‌توانند بورسیه بگیرند؟

دانشجویان ایرانی و چند کشور دیگر می‌توانند اقدام به گرفتن بورسیه Harran Scholarship Program کرده و در رشته‌های ادبیات ترکی، مطالعات اسلامی، پزشکی و زبان ثبت‌نام کنند.

بورس تحصیلی برای دانشجویان فوق‌لیسانس و دکترا

برای دانشجویان فوق‌لیسانس و دکترا، بورسیه تحصیلی Ali Kuşçu Science and Technology Scholarship در نظر گرفته‌شده است این بورسیه فقط برای دانشجویان که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های تکنولوژی، مهندسی و علوم پایه‌دارند داده می‌شود.

دانشجویان مقطع فوق‌لیسانس و دکترایی که قصد تحصیل در رشته‌های مطالعات اسلامی، علوم انسانی و زبان ترکی رادارند بورسیه تحصیلی İbni Haldun Social Sciences Scholarship داده می‌شود.

مزایای بورسیه تحصیلی ترکیه

  1. آموزش رایگان زبان ترکی: دانشجویان بین‌المللی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شده‌اند و به زبان ترکی مسلط نیستند برای آن‌ها یک دوره یک‌ساله برگزار می‌کنند. این دوره فقط برای دانشجویان که زبان تحصیلی رشته آن‌ها ترکی‌ها می‌باشد نیست بلکه برای دانشجویانی که به زبان انگلیسی هم تحصیل می‌کنند باید این دوره را پشت سر بگذرانند.
  2. تحصیل رایگان در ترکیه: دانشجویان بورسیه‌ای هزینه‌های بالای تحصیلی ندارند دانشگاه کلیه هزینه‌های تحصیلی دانشجویان را اعم از کتاب‌ها و بیمه درمانی … را پرداخت می‌کند.
  3. هزینه رفت‌وبرگشت به کشور: مخارج رفت آمد به کشور: مقدار بورسیه طبق سطح تحصیلی است به‌طوری‌که دانشگاه در کل تحصیل یک‌بار مخارج سفر رفت‌وبرگشت را تأمین می‌کند.
  4. خوابگاه‌های دانشجویی رایگان: خوابگاه‌های رایگان دانشگاه‌های دولتی یکی از بهترین مزایایی بورسیه تحصیلی ترکیه است. که دانشجویان می‌توانند در آن ساکن شوند و یا اگر نخواهند می‌توانند در شهر خانه‌ای را اجاره کنند که هزینه آن در هر شهری متفاوت است.

مدارک لازم بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه اراسموس موندوس (Erasmus Mundus)

دانشگاه‌های ترکیه حداقل با یک دانشگاه دیگر معتبر اروپایی یا آمریکایی توافقنامه تبادل دانشجو دارند. تقریباً همه دانشگاه‌های ترکیه با حضور در برنامه تبادل دانشجو موافقت نموده‌اند.

 

 طبق توافقنامه صورت گرفته در سال ۲۰۰۳ تمام دانشگاه‌های کشور ترکیه دست‌کم با یکی از دانشگاه‌های آمریکایی و یا اروپایی تبادل دانشجو دارد. هدف از این توافق افزایش سطح علمی دانشگاه‌های اروپایی، بهینه‌سازی منابع انسانی، تعامل بین مردم و انتقال فرهنگ‌ها می‌باشد.

شرایط دریافت بورسیه اراسموس موندوس

شرایط اخذ این بورسیه برای دانشجویان:

متقاضیان به دو گروه تقسیم می‌شوند گروه اول دانشجویان اروپایی و گروه دوم دانشجویان غیراروپایی شرایط گرفتن بورسیه برای دانشجویان گروه دوم این است که باید حداقل در ۵ سال اخیر دریکی از کشورهای اروپایی تحصیل و یا کارکرده باشد.

 

دانشجویان بین‌المللی که این بورسیه را می‌گیرند ماهانه کمک‌هزینه‌ای را دریافت می‌کنند که این کمک برای دانشجویان گروه اول در ماه ۱۰۰۰ یورو و برای دانشجویان غیراروپایی ماهانه ۵۰۰ می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *